You are here
Święto Kwitnącej Jabłoni Ciekawostki 

Święto Kwitnącej Jabłoni

Oto święto wszystkich sadowników, święto folkloru regionalnego – jej kultury i sztuki, święto wiosny i kwiatów oraz młodości. Jest to jeden z najstarszych świąt tego typu i obchodzony jest bardzo uroczyście i kulturalnie w rejonach. Organizowane jest co roku na każdy dzień i dzień. Ten ostatni działa w rejonie sądownictwa w gminie i rejonie mazowieckim w Grójcu i gminie Samborzec w świętokrzyskim. W rejonach tych są duże kompleksy nasadzeń tych owoców. Święto jest okazja do promowania sadownictwa w regionach.

Święto Kwitnącej Jabłoni – początki jego narodzenia

Najdłuższą tradycję w Polsce ma to święto w Łącku. Po raz pierwszy odbyło się w 1947r. W Samborcu obchodzone jest tradycyjnie od początku lat 80 XX w. Każde święto przyciąga duże tłumy ludzi który cieszą się widokiem pięknie kwitnących i pachnących sadów. Według dawnej legendy, parafialny ksiądz polecił sadzić drzewa jabłoni za grzechy. Parafianie chętnie grzeszyli i sadzili drzewa które dały początek dużych ich obszarom. Inna legenda opowiada że początek drzew śliwowych narodził się za namową diabła. Tak obok jabłoni rosły śliwy z których mieszkańcy produkowali znaną obecnie tzw. śliwowicę.

Imprezy kulturalne podczas święta

Imprezę rozpoczyna barwny korowód z konnymi bryczkami. Oficjalną częścią obchodzonego święta jest uroczysta Msza Święta w pobliskim kościele. Odgrywany jest hejnał regionalny, następnie powitanie gości przez wójta gminy. Do tradycji należy też puszczanie gołębi przez gospodarza gminy. Imprezę często uświetniają ważne osobistości. Każde Święto Kwitnącej Jabłoni sprowadza wiele znanych polskich artystów, zespołów regionalnych, orkiestr i kapel ludowych. Organizowane są stoiska które prezentują swoje potrawy regionalne z możliwością ich degustacji. Ludowi twórcy wystawiają swoje dzieła które można nabywają się również zawody wędkarskie oraz biegi uliczne. Uczestnicy mogą spędzać mile czas w wesołych miasteczkach i brać udział w zabawach tanecznych. W czasie trwania imprezy zebrani mogą uzyskiwać autografy od artystów oraz robić sobie zdjęcia z nimi. Każda osoba z tych które przybyły znajdzie coś dla siebie.

Related posts

filmy online lucyfer online lucyfer sezon 5 online pl filmovo gq lucyfer sezon 5 odcinek 1 wszystko co lśni serial online nos4a2 online pl