You are here
Jak powinno wyglądać zdrowe jedzenie? Odżywianie się 

Jak powinno wyglądać zdrowe jedzenie?

W obecnych czasach prowadzi się wiele dyskusji o tym czym jest zdrowe jedzenie, jakie ono jest, jakie składniki do niego są potrzebne, jak je przygotowywać i wiele innych. Zdania są podzielone, każdy ma swoją opinię oraz pojawiają się coraz to nowsze skrajności. Jedni uważają, że zdrowy jest tylko wegetarianizm, inni, że dieta azjatycka, jeszcze inni, że śródziemnomorska, dieta bezglutenowa i tak dalej.

Jak jest w rzeczywistości? Czy jeżeli od czasu do czasu zjemy kawałek wieprzowiny albo słodycze, to już nie jemy zdrowo? Zdecydowanie nie. Zdrowe jedzenie nie polega na tym, by odmawiać sobie wszystkiego co niezdrowe lub zawiera zbyt dużą ilość tłuszczów lub cukru. Jest to przede wszystkim umiejętność zachowania umiaru w tym co jemy. Dlatego, jeżeli uwielbiamy słodycze lub czerwone mięso, nie musimy z niego całkowicie zrezygnować. Wystarczy, że ograniczymy spożycie i ewentualnie spróbujemy przygotowywać je na zdrowsze sposoby.

Kilka rad o tym jak zdrowo jeść

Jak dokonać takiej rzeczy, jak jeść zdrowo? Najpierw należy się zorientować, które produkty należą do zdrowych, a które do tych mniej zdrowych, a które są wręcz szkodliwe. Gdy już to wiemy, droga jest prosta. W naszej diecie powinny przeważać te zdrowe, czyli warzywa, owoce, produkty zbożowe (jak najmniej przetworzone), białe mięso, nabiał. Ograniczajmy ilość cukru, tłuszczów, ale pamiętając, że one też są potrzebne naszemu organizmowi.

Gdy mamy ochotę na coś słodkiego, zamiast batoników wybierajmy suszone owoce, bakalie, miód lub przygotowujmy sobie samodzielnie słodycze, w których będziemy wiedzieć, że zawierają same naturalne składniki.

Przygotowując do jedzenia czerwone mięso, nie musimy go koniecznie smażyć i panierować, można je upiec w piekarniku, udusić lub przygotować na grillu. Zjedzone z dodatkiem gotowanych na parze warzyw będzie pełnowartościowym posiłkiem, który absolutnie nie zaszkodzi naszej diecie.

Podczas przygotowywania posiłków unikajmy smażenia, lepiej potrawy gotować, dusić, gotować na parze, przygotowywać na grillu. Ograniczamy tłuszcze, zwłaszcza te złe. Aby zapewnić nam zapotrzebowanie na tłuszcze, lepiej zjeść sałatkę z dressingiem z oliwy oliwek lub oleju lnianego.

Related posts

 • Mirek_zkrk

  W imieniu grubych ludzi muszę stwierdzić że to nie tak łatwo przeskoczyć z snickersa na suszone owoce.

  • Irek1998

   Haha, wygrałeś tym komentarzem 😀 Podpisuje się pod tym!

  • Rafał

   No nie powiem, też się uśmiechnąłem 😛

filmy online lucyfer online lucyfer sezon 5 online pl filmovo gq lucyfer sezon 5 odcinek 1 wszystko co lśni serial online nos4a2 online pl