You are here
Deserowa czekolada uchodzi za najpopularniejszą Odżywianie się 

Deserowa czekolada uchodzi za najpopularniejszą

czekolada deserowa

Czekolada dzieli się przede wszystkim na cztery różne smaki. Jest to czekolada gorzka, zwana też ciemną, czekolada deserowa, czekolada mleczna jak i biała czekolada. Każda z nich różni się od siebie składem, czyli tym co zostało wykorzystane do jej przygotowania, co idzie w parze ze smakiem. Jednak w tym artykule chciałbym bardziej skupić się na jej mlecznej odmianie.

Co zawiera w sobie mleczna czekolada?

Jak sama nazwa wskazuje głównym dodatkiem jest tam mleko. To właśnie ono rozjaśnia kolor ciemnej czekolady, sprawiając że przybiera ona odcienie jasnego brązu. Poza tym składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego oraz cukru. Tak właściwie mówi się że tego typu czekoladowy wyrób mleczny powinien zawierać nie mniej niż 20% masy kakaowej, 12% masy mlecznej oraz około 3% odtłuszczonej suchej masy kakaowej. Tłuszcz w tym przypadku stanowi jakieś 19% w tym 2% to tłuszcz mleczny.

A czekolada deserowa?

Czekolada deserowa zawiera znacznie więcej samej „czekolady” w sobie, dzięki czemu idealnie nadaję się do ciast jak i jako czekolada pitna. Zazwyczaj jeśli zamawiamy w jakiejś pijalni czekoladę pitną, to jest ona przygotowana z czekolady deserowej.

Dlaczego ta pierwsza czekolada jest najbardziej popularna?

Czekoladę mleczną można określić że stoi pośrodku obu innych rodzai czekolad. Ciemna czekolada to gorzka czekolada, a czekolada biała jest tą najsłodszą, co sprawia że słodkość mlecznej czekolady usytuowuje ją po środku. Z tego też względu jest najchętniej wybierana z półek sklepowych. Za gorzką czekoladą nie każdy będzie przepadał, a w szczególności na pewno nie dzieci. Te z kolei bardziej byłyby przychylne białej czekoladzie, która jest bardzo słodka. Dzięki temu powstał właśnie ten wybór „pomiędzy”. Wybierając mleczną czekoladę jesteśmy w stanie pogodzić kubki smakowe fanów gorzkiej i białej czekolady w jednym.

Ale czy to zdrowe?

Niestety czekolady deserowe, jak i mleczne same w sobie nie są zdrowymi produktami i nie inaczej jest w przypadku czekolady mlecznej. Jest to produkt wysokokaloryczny, tak więc zdecydowanie będzie miał on wpływ na zwiększanie się naszej tkanki tłuszczowej. Jednak nie zmienia to faktu że dobrze wpływa ona na nasz nastrój, psychikę i dobre samopoczucie. Rozluźnia nas i powoduje uwolnienie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Dlatego od czasu do czasu warto pozwolić sobie na chwilę przyjemności.

Related posts

 • Bartosz_Zdunów

  Bo mleczna jest najsmaczniejsza… i tyle w temacie.

  • czexok

   Ja lubię mleczną najbardziej

   • Deser

    ja deserową

filmy online lucyfer online lucyfer sezon 5 online pl filmovo gq lucyfer sezon 5 odcinek 1 wszystko co lśni serial online nos4a2 online pl