You are here
Upominki mikołajkowe – wspomnienia Ciekawostki 

Upominki mikołajkowe – wspomnienia

upominki mikołajkowe

Dzisiaj troszkę powspominamy starą tradycje z moich lat młodości szkolnej.

Za półtorej miesiąca nadejdzie bardzo ważny dzień, który jest wyczekiwany przez miliony dzieciaków  na całym świecie. Tym dniem jest 6 grudnia, jeśli ktoś się jeszcze nie domyślił – czyli Mikołajki. W ten też dzień dzieci dostają prezenty od mikołaja oraz organizowane są tak zwane mikołajki w szkole. To właśnie tam wymieniane są upominki mikołajkowe między dzieciakami. Czyżbyś nie słyszał o tym? W takim razie postaram się rozjaśnić temat. Kto wie czy niedługo i tobie nie przyjdzie szukać wraz z własną pociechą prezentu na ten szkolny dzień!

Upominki mikołajkowe, ale jak to działa?

To bardzo proste. Przede wszystkim kilka dni, a nawet dobry ponad tydzień w całej klasie odbywa się losowanie. Wpisywane są imiona wszystkich uczniów na karteczkach, po czym wrzucane są do pudełeczka i mieszane ze sobą. Następnie każdy w klasie ciągnie los z pudełka. Oczywiście nie wolno się wymieniać ani zdradzać kogo się wylosowało. W końcu to część zabawy i całej zagadki oraz otoczka tajemniczości tego od kogo się upominki mikołajkowe dostaje. Chociaż i tak wiemy, że dzieciaki nie zbyt przepadają za przestrzeganiem reguł, więc ciężko to upilnować.

Okej, ale co dalej?

Gdy już każdy kogoś wylosuje to ustalany jest budżet prezentu. Zwykłe upominki mikołajkowe nie przekraczają kwoty 15 – 20 złotych. I tutaj zwykle zaczyna się zabawa. Ponieważ w tym losowaniu jest mała szansa że uda nam się wylosować swojego dobrego kumpla, którego znamy bardzo dobrze i byśmy wiedzieli co kupić. Może się zdarzyć że jako chłopak przyjdzie nam kupować prezent jakiejś dziewczynie, a w tym wieku to nie lada gratka znaleźć coś dla koleżanki. Dlatego często w poszukiwaniach i kupnie pomagają rodzice. To właśnie oni mają zadbać by upominek był adekwatny do wręczanej go osobie oraz mieścił się w odpowiedniej cenie, wyznaczonej na lekcjach przez panią wychowawczynię.

A u was też taki zwyczaj był, gdy jeszcze chodziliście do szkoły?

Related posts

 • Mikołajek

  Dokładnie, odwieczny problem. Co tu kupić w tym budżecie i jeszcze, żeby ktoś był w miarę zadowolony?

  • prezencik

   Najgorsze jest właśnie rozczarowanie z prezentu

 • KiedyToByło

  Za moich czasów upominek to była kolorowanka oraz jabłko albo mandarynka 🙂 eh..

filmy online lucyfer online lucyfer sezon 5 online pl filmovo gq lucyfer sezon 5 odcinek 1 wszystko co lśni serial online nos4a2 online pl